Grafik Tasarım Denince!

Grafik tasarım nedir? denildiğinde;

Çoğu kişi “çizelge grafikleri” ile ilgili bir şey zannedebilir. Fakat grafik tasarım hemen hemen her gün işe giderken veya gezerken karşılaştığımız dikkatimizi çekmek için yapılmış bir mesaj yöntemidir. Otobüs durakları, mağazalar, bina duvarları ve hatta günümüzde mekanların tuvalet bölümlerinde bile fazlasıyla karşılaşmaktayız.

grafik_tasarim_nedir

Tarihi ise, mağara resimleri ve kazılarda gördüğümüz kadarıyla M.Ö. 14.000’lere dayanmaktadır. Johann Gutenberg’in  hareketli matbaayı bulmasıyla 1450’lerde basılı yayında çığır atlanmış, kitapların çoğaltılması ve yaygınlaşması hızlanmıştır.

Modern yaşama geçiş ile keşfedilen fotoğrafçılık sonrası hızını alamayan tasarım dünyasına afişler, posterler ve ürün katalogları da dahil olmuştur.

Günümüzde her yerde karşılaştığımız; gıda/temizlik ambalajı, afiş, katalog, firma logosu, restoran/cafe menüsü, dergi, araç giydirme, marka baskılı kolonyalı mendil, mekan ismine özel baskılı şeker ve bunlar gibi her türlü tanıtım araçları üzerinde emek harcanmış birer grafik tasarım ürünüdür.